دستگاه تعیین کارپذیری به روش باکس L شکل

/ / آزمایشگاه مقاومت مصالح و ژئوتکنیک, تجهیزات آزمایشگاه بتن, محصولات

بتن خودمتراکم

یکی از ویژگی های مهم بتن کارایی آن است که به قابلیت جاگیری در قالب و شکل پذیری مرتبط میشود.بتن های با کارایی بالا بهتر در قالب جای گرفته و در اصطلاح کرمو نمیشود.در بتن های که کارایی پایین دارند با ویبره کردن یا سایر روش ها بتن را در قالب متراکم می کنند متراکم شدن بتن نفوذ پذیری بتن را پایین آورده در نتیجه دوام بتن افزایش می یابد.متراکم شدن بتن فاصله بین سنگدانه ها را کاهش میدهد و هوای مبحوس در بتن را خارج می کند با این کار مقاومت افزایش می یابد.

بتن خود متراکم self – consolidating concrete که به بتن scc مشهور است با استفاده از طرح اختلاط مخصوص و استفاده از ریزدانه ها بتن بدون نیاز به ویبره و تراکم تنها با نیرو ثقل وزن خود متراکم میشود . بتن خودمتراکم بعد از سخت شدن آزمایش های مشترکی با بتن های معمولی دارد.اما آزمایش های بتن خودمتراکم وقتی بتن تازه هست با آزمایش های بتن تازه تفاوت دارد برای مثال اسلامپ بتن در استاندارد ملی به شماره 2-3203 بین 10 تا 210 میلی متر تعریف شده است حال بتن خود متراکم معمولا بیشتر از 230 میشود در نتیجه برای کنترل کیفیت بتن خود متراکم از تجهیزات زیر استفاده میشود.

**در بتن های خودمتراکم با توجه زمان واختلاف سطح بتن نتایج برسی می شود.**

 

 

5

دستگاه تعیین کارپذیری به روش باکس L شکل

شرح مختصری از دستگاه :

استاندارد : 10-3203 ISIRI
دستگاه تعیین کارپذیری به روش باکس L شکل به دو قسمت عمودی و افقی تقسیم میشود که به وسیله دریچه از یک دیگر جدا شده اند بعد از دریچه 3 میلگرد به قطر 12 میلیمتر با فاصله یکسان قرار دارند .قسمت عمودی ، مخزن دستگاه و قسمت افقی ، شاخص نتایج می باشد.سطح داخلی دستگاه کاملا صاف و آببندبوده و جاذب آب نیست.جنس بنده از ورق به قطر 3 میلیمتر است که تغییر شکل نمیدهد.

L BOX (1) L BOX (2)

 

 

 

 

 

 

 

به کمک این دستگاه دو آزمایش انجام میشود:

الف ) تعیین زمان عبور بتن خودمتراکم از بین ملیگرد ها :
در این آزمایش مخزن دستگاه از بتن خود متراکم پر شده و دریچه دستگاه باز می شود در فواصل 20 و 40 سانتی متری از دریچه دستگاه خطوطی علامت گذاری شده است که زمان رسیدن به این خطوط به کمک کرنومتر اندازه گیری میشود. نتایج با توجه به سایر آزمایش ها گزارش می شود.
ب ) ارزیابی قابلیت عبور بتن خودمتراکم برای روان شدن از شکاف های تنگ شامل فضای بین ملیگرد ها :
در این آزمایش مخزن دستگاه از بتن خود متراکم پر شده و دریچه دستگاه باز می شود.بعد از راکت شدن سطح بتن اختلاف سطح بتن در ابتدا و انتهای قسمت افقی دستگاه اندازه گیری میشود. اختلاف ارتفاع با توجه به سایر آزمایش ها گزارش می شود.

 

 

*** برای خرید این محصول با ما تماس بگیرید ***

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *