دستگاه تحکیم خاک

/ / آزمایشگاه مقاومت مصالح و ژئوتکنیک, تجهیزات آزمایشگاه خاک, محصولات

دستگاه تحکیم خاک بهرادسازان

 

خاک در اثر افزایش و کاهش نیرو های وارده در دو حالت نشت و تورم قرار میگیرد با افزایش بار به خاک های اشباع ، آب منفذی مقدار زیادی از نیرو را تحمل کرده و مانع از کاهش حجم خاک میشود در صورت زهکشی آب منفذی  و از بین رفتن حفره های حاصل از این آب ها خاک کاهش حجم می دهد که به این عمل در خاک شناسی و مهندسی خاک نشست می گویند. در اثر بار برداری و افزایش آب منفذی خاک افزایش حجم داده که به آن تورم گویند.

نرخ تغییر حجم نمونه تحت بارگذاری به نفوذ پذیری نمونه بستگی دارد ، از این رو دستگاه تحکیم خاک معمولا در خاکهای با نفوذ پذیری کم ( مانند رس ) انجام می گیرد .

دستگاه تحکیم خاک در واقع آزمایشی جهت بر آورد پارامترهای تحکیم یک بعدی ” ترازقی ” است که از حل همزمان دو معادله تعادل و پیوستگی به صورت تک بعدی حاصل شده است .

برای تعیین میزان نشست خاکها به کمک دستگاه تحکیم خاک از تئوری تحکیم ترازقی با فرضیات زیر استفاده می گردد :

نمودار تحکیم

1 . خاک همگن است .

2 . خاک اشباع است .

3 .زهکشی و تراکم یک بعدی است .

4 . خواص خاک ثابت است .

5 . منحنیe-log P یک خط راست را تشکیل می دهد .

در آزمایش دستگاه تحکیم خاک با بارگذاری و بار برداری ، به نشست و تورم مجدد خاک پی میبریم که معمولا میزان نشست بیشتر از تورم است و مفهوم آن این است که خاک بعد از نشست و کاهش حجم مجدد به حالت اولیه خود باز نمیگردد.

نشست خاک شامل نشست آنی و نشست بلند مدت میشود نشست آنی خاک به محض بارگذاری اتفاق می افتد و در گاهی اوقات با چشم غیر مسلح قابل رویت است اما نشست بلند مدت در طول مدت بارگذاری با سرعت خیلی کم اتفاق میافتد و ممکن است تا ازبین رفتن دانه های خاک (شکسته شدن دانه ها ) پیش روی کند که در این صورت خاک خواص فیزیکی خود (مقاومت برشی ، مقاومت فشاری ،چسبندگی، نفوذپذیری و …) را از دست میدهد

تحکیم

بهراد سازان با طراحی دستگاه تحکیم خاک با صلبیت عالی و استفاده از رولبرینگ ها برای از بین بردن نیروی اصطحکاک بدنه و اهرم بار گذاری ،  دستگاه تحکیم خاک با دقت بالا را به شما عزیزان ارائه میدهد.

Untitled-1

 

همینطور برای کسب اطلاعات بیشتر میتواند این محصول را در دانشنامه ویکی پدیا و سایر مقالات مرجع ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *