مقالات آموزشی

آزمایشگاه

  •  تاسیس

برای تاسیس آزمایشگاه باید با انواع آن اشنایی داشته و متناسب با سرمایه های مالی و انسانی خود نسبت به تاسیس  اقدام نمایید

Untitled

 

  •  آزمایشگاه مورد تایید سازمان برنامه و بودجه :

این مورد همان گونه که از نامش مشخص است از سازمان برنامه و بودجه بر اساس نیروی انسانی و تجهیزات موجود در آزمایشگاه رتبه بندی شده و رتبه ای بین 1 تا 3 میگیرد نتایج آن در کل کشور معتبر بوده واین  مورد وابسته به مکان نبوده و می تواند در کل کشور فعالیت کند.همچنین میتواند همچون آزمایشگاه مقیم در پروژه ها فعالیت کند یا از طرف استاندارد بر محصولات تولید کنندگان نظارت کند.

  •  آزمایشگاه مورد تایید اداره کل ملی تایید صلاحیت (همکار اداره استاندارد) :

این بخش به سه گروه کلی زیر تقسیم میشوند :

 1-1-2-1   آزمایشگاه واسنجی ( کالیبراسیون) : آزمایشگاه

این واحد در کل کشور میتواند فعالیت کند و فعالیت آن در محل پروژه یا در محل آزمایش باشد وظیفه اش کنترل و صحت کار تجهیزات و وسایلی است که در سایر آزمایشگاه ها استفاده میشوند . بدین صورت که هر دستگاه یا وسیله اندازه گیری دارای دوره کالیبره خاص می باشد بعد از این مدت باید توسط دستگاه های مرجع که دقت بالا تری دارند کنترل شود که میزان خطای کمتر از حد استاندارد داشته باشد.

 1-1-2-2  آزمایشگاه واحد کنترل کیفی تولید کنندگان مصالح :

این آزمایش در واحد های تولید مصالح واقع هستند و وظیفه دارند محصولات تولیدی خود را کنترل کنند. هر تولید کننده ای که در واحد تولیدی خود بخش کنترل کیفی نداشته باشد از نظر اداره استاندارد مصالح تولید این واحد مردود است و برای استفاده پیشنهاد نمیشود.بعضی از محصولات استاندارد اجباری داشته و واحد تولید کننده نمیتواند بدون واحد کنترل کیفی به کار خود ادامه دهد مانند بتن آماده ، تولیدی شن و ماسه ، …..

اما بعضی از محصولات مانند تیرچه و بلوک هنوز استاندارد اجباری نداشته و واحد تولیدی میتواند محصولات خود را بدون کنترل کیفی به بازار ارائه کند.

لازم به ذکر است تولید کننده میتواند محصولات خود را به سایر آزمایشگاه ها ببرد و نتایج را به اداره استاندارد ارائه دهد اما به علت تعداد زیاد نمونه ها این امر مقرور به صرفه نمی باشد.

1-1-2-3  آزمایشگاه تایید کننده محصولات تولیدکنندگان

برای راستی آزمایی اداره استاندارد یکی از آزمایشگاه های دارای صلاحیت را مامور میسازد تا در زمان های نا معلوم به واحد های تولیدی سر بزند و نمونه های انها را با دستگاه خود تست کند این کار باعث میشود واحد های تولیدی از عدد سازی و کم کاری پرهیز کنند. مورد دارای صلاحیت میتواند از مسکن و شهر سازی مجوز گرفته باشد میتواند از سازمان برنامه و بودجه مجوز گرفته باشد و یا ویژه کنترل تولید کنند گان باشد و از اداره استاندارد مجوز گرفته باشد که این مورد بسیار نادر است.

  • آزمایشگاه مقیم در پروژها :

این دسته در پروژه های بزرگ تاسیس میشوند و میتواند از طرف پیمانکار برای نشان دادن کیفیت کار خود یا از طرف کارفرما برای کنترل کار پیمان کار احداث شود.این کار در پروژه های بزرگ ملی و دولتی وجود دارد .تجهیزات این آزمایشگاه به تجهیزاتی که در این پروژه مورد نیاز است محدود میشود

 

  •  آزمایشگاه مورد تایید وزارت راه و شهر سازی :

این مورد فقط میتوانند در محدوده شهر خود فعالیت کنند و بیرون از شهر خود مجوز آنها فاقد هر گونه اعتبار است .داری سه رتبه هستند که نحوه رتبه بندی و تجهیزات مورد نیاز در سایت مسکن و شهر سازی موجود است.تمامی مواردی که در سطح شهر می بینید شامل این گروه بوده و طبق مصوبه سازمان مسکن و شهر سازی تمامی ساختمان های بالای 5 طبقه برای اتمام کار باید نامه و گزارشات یکی از آزمایشگاه های مورد تایید را داشته باشند

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *