کالیبراسیون, محصولات, مقالات آموزشی

آزمایشگاه کالیبراسیون

آزمایشگاه کالیبراسیون به طور معمول نیاز به استانداردی دارد که حداقل دقت آن به نسبت دستگاه تحت تست 10 برابر بیشتر باشد . در غیر این صورت ، شما در تلرانس های هم پوشاننده کالیبراسیون را انجام می دهید و تلرانس های استاندارد شما یک ابزار ” کالیبره ” یا ” خارج از کالیبره ” یا بر عکس به شما نشان می دهند . نگاهی به نحوه ی عمل آن می اندازیم .

 نگاهی به آزمایشگاه کالیبراسیون

دو ابزار ، A و B ، صد ولت را در 1% اندازه گیری می کنند . در 480 ولت ، هر دو ابزار تحت تلرانس قرار دارند . هنگامی که ولتاژ ورودی صد ولت است ، ابزار A عدد 99.1 و ابزار B ، 100.9 ولت را نشان می دهد . ولی اگر شما از B به عنوان استاندارد خود استفاده کنید ، A خارج از تلرانس به نظر خواهد آمد . گرچه ، اگر B دقتی تا 0.1 درصد را داشته باشد ، پس اکثر قرائت های B در صد ولت برابر با 100.1 ولت است . حالا اگر شما A را با B مقایسه کنید ، A در تلرانس قرار دارد . شما هم چنین می توانید مشاهده کنید که A در انتهای پایین محدوده ی تلرانس قرار دارد . تغییر دادن A باعث می شود نتایج رو به افزایش باشند و مانع کسب قرائت های اشتباه توسط A می شود چون این دستگاه بین کالیبراسیون ها یک نوع جریان ثابت معمولی را تجربه می کند .

روش کالیبراسیون تجهیزات آزمایشگاهی 

کالیبراسیون ، در ساده ترین شکل خود ، مقایسه ی یک ابزار با یک استاندارد شناخته شده است . کالیبراسیون صحیح شامل استفاده از یک استاندارد قابل پیگیری NIST ، استانداردی که دارای گواهینامه ای است که نشان می دهد این استاندارد به شکل صحیحی با زنجیره ای از استاندارد ها که به یک استاندارد اصلی ختم می شود که در اختیار موسسه ی ملی استاندارد ها و فناوری قرار دارد ، مقایسه شده است .

در عمل ، کالیبراسیون شامل تصحیح کردن می شود . معمولا زمانی که شما یک ابزار را برای کالیبره شدن می فرستید ، شما مهر تاییدی بر تعمیر آن برای برگرداندن ابزار به حالت کالیبره شده ، اگر از ” کالیبره بودن ” دور باشد ، می زنید . شما گزارشی دریافت خواهید کرد که نشان می دهد قبلا میزان خارج بودن از کالیبراسیون دستگاه چقدر بوده است ، و این مقدار بعدا چقدر است . در رابطه با مثال ثانیه ها و دقایق ، شما خطای کالیبراسیونی را پیدا خواهید کرد که باید رفع شود تا دستگاه ” دقیقا صحیح ” حفظ شود ، ولی این خطا به خوبی در تلرانس های مورد نیاز برای اندازه گیری هایی که شما از آخرین کالیبراسیون داشته اید ، قرار گرفته است .

آزمایشگاه کالیبراسیون: 

 1. جک بتن شکن
 2. خمشی تیر بتن
 3. دستگاه CBR
 4. تک محوری خاک
 5. برشی
 6. رینگ نیرو
 7. لودسل و نشان دهنده در حالت فشاری
 8. دماسنج تماسی
 9. محیط های دمایی(شامل:آون، انکوباتور و…)
 10. الک
 11. ساعت اندازه گیری و LVDT
 12. کولیس داخل سنج
 13. کولیس خارج سنج
 14. گوه
 15. میکرومتر(خارج سنج)
 16. بورت ها
 17. پیپت ها (مدرج، تک نشان)
 18. بالون ها
 19. استوانه های مدرج
 20. وزنه
 21. ترازوسیستم های توزین شن و ماسه و سیمان (بچینگ) و باسکول
 22. محفظه های رطوبت
 23. گیج فشار هیدرولیک
 24. گیج فشارپنوماتیک
 25. خلاء سنج
 26. شابلون پولکی و سوزنی

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *