مخلوط کن بتن

/ / آزمایشگاه مقاومت مصالح و ژئوتکنیک, تجهیزات آزمایشگاه بتن, محصولات

مخلوط کن بتن

چرا باید از مخلوط کن بتن استفاده کنیم؟

با توجّه به اهمّیّت و مصرف فوق‌العاده بتن در جهان(دومین مادّه پرمصرف دنیا بعد از آب، حدود ۱۲ میلیارد متر مکعب در سال)، لازم است در مراحل ساخت آن دقّت فراوانی به کار گرفته شود، چرا که یکی از مهم‌ترین مراحل ساخت سازه‌های بتنی، ساخت بتن است؛ فرآیندی که با استحکام و دوام سازه ارتباط مستقیمی دارد. استفاده از وسایل مهندسی و کالیبره شده در ساخت بتن بسیار بااهمّیّت است. عمل اختلاط مصالح سازنده بتن به کمک مخلوط کن بتن انجام می‌شود. مخلوط کن بتن با نام‌های میکسر بتن، بتونیر یا ملات‌ساز نیز شناخته می‌شود.

 مخلوط کن بتن ( میکسر بتن ) چیست؟

Untitled-3مخلوط کن بتن ماشینی است که مصالح سازنده بتن(شن، ماسه، سیمان، آب و موادّ افزودنی) در مخزن یا دیگ آن ریخته شده و دستگاه با چرخش دیگ، مصالح را مخلوط کرده و بتن ساخته می‌شود؛ هم چنین، با چرخش دیگ مانع از سفت شدن بتن قبل از مصرف می‌شود. مخلوط کن از قطعات زیر تشکیل شده است:
۱.موتور که تعیین‌کننده دور چرخش جام است
۲.جام یا دیگ یا طبل گردان یا درام با ضخامت زیاد جهت جلوگیری از فرسایش و خرابی
۳.دنده
۴.فرمان برای تعیین زاویه چرخش و تخلیه بتن

 دسته‌بندی مخلوط کن ‌های بتن

*بر اساس ظرفیت جام: با توجّه به اینکه در پروژه‌های مختلف نیاز به ساخت حجم‌های متفاوت بتن است، مخلوط کن ‌های بتن در احجام مختلف ساخته می‌شوند. غالباً ۱۲۰، ۱۴۰، ۱۶۰، ۲۵۰، ۳۵۰، ۴۰۰، ۷۵۰ تا ۲۰۰۰لیتری هستند.
ظرفیت کم: مخلوط کن ‌هایی با ظرفیت کم دیگ برای پروژه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که حجم بتن‌ریزی کم باشد، پروژه‌هایی مانند ساخت آپارتمان‌های کوچک یا تعمیر ساختمان‌ها. این نوع مخلوط کن ها عموماً دارای ۲ یا ۴ چرخ بوده تا انتقال آنها به محلّ مورد نظر آسان‌تر میسّر شود.

*ظرفیت زیاد: مخلوط کن ‌هایی با ظرفیت زیاد برای پروژه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، پروژه‌هایی مانند ساخت یک پل بتنی یا مجتمع تجاری. این نوع مخلوط کن ‌ها شامل میکسرهای صنعتی بزرگ، میکسرهای کامیونی(در اغلب موارد بتن در محلّی غیر از محلّ پروژه ساخته می‌شود و نیاز است که به محلّ مورد نظر انتقال یابد، این مخازن را می‌توان بر روی کامیون، تریلی و… نصب نمود و به محل منتقل کرد)و…می‌شوند.
*بر اساس نیروی محرّکه موتور:
۱.موتور برقی یا الکتریکی: رایج‌ترین نوع موتورهایی که در تولید مخلوط کن بتن به کار می‌رود، موتور برقی است. در واقع نیروی محرّکه دستگاه، برق است. موتور برقی یا الکتروموتور به دلیل هزینه و آلودگی کمتر نسبت به موتورهای دیزلی و بنزینی پرکاربردتر است.
۲.موتور بنزینی: اغلب در مناطق غیر شهری که امکان دسترسی به برق وجود ندارد، می‌توان از موتورهای بنزینی استفاده نمود. بدنه و دیگ مانند مدل الکتریکی است امّا نیروی محرّکه توسّط بنزین تأمین می‌شود. برخلاف موتورهای برقی، موتورهای بنزینی به علّت آلودگی که تولید می‌کنند، برای استفاده در محیط‌های بسته مناسب نیستند و ممکن است بسیار خطرناک باشد
۳.موتور دیزلی: اغلب در مناطق غیر شهری که امکان دسترسی به برق وجود ندارد و برای ساخت بتن در حجم زیاد، می‌توان از موتورهای بنزینی استفاده نمود. این موتورها سر و صدای زیادی تولید می‌کنند، به همین دلیل عموماً در داخل شهرها استفاده نمی‌شوند.
*بر اساس نوع انتقال نیروی محرکه به دیگ:
۱.دنده ریز: برای انتقال نیروی محرّکه از دنده‌هایی که در زیر دیگ تعبیه شده‌اند، استفاده می‌شود. این نوع مخلوط کن ‌ها معمولاً برای حجم کم بتن استفاده می‌شوند. نسبت به نوع دنده دور، صدای کمتر و قیمت بیشتری دارند.
۲.دنده دور: برای انتقال نیروی محرّکه از موتور به دیگ، از دنده‌هایی که دور دیگ قرار دارند، استفاده می‌شود.نوع دنده دور معمولاً برای حجم زیاد بتن استفاده شده و نسبت به نوع دنده ریز پرکاربردتر و ارزان‌تر است.
۳.رولیک لاستیک فشرده: هنگامی که حجم بتن بسیار زیاد است، فشار زیادی به دنده‌عا وارد شده و امکان انتقال نیرو بوسیله دنده‌ها میسّر نیست. روش رولیک لاستیک به کمک ۴ غلتک لاستیکی در انتقال نیرو عمل می‌کند.

 نگهداری مخلوط کن بتن

۱.قبل از شروع بتن‌ریزی، مخلوط کن را به نزدیک‌ترین جای ممکن به محلّ بتن‌ریزی قرار دهید(چنانچه نیاز به ساخت آن در جایی خارج از سایت پروژه نیست)، زیرا بتن سریع سفت می‌شود.
۲.قبل از ساخت بتن، دستگاه را بررسی کرده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.
۳.پس از هر بار استفاده، دیگ را به خوبی با آب بشویید. هم چنین می‌توانید با آب و سنگریزه بشویید تا از تخریب دستگاه بوسیله موادّ شیمیایی برای شست و شو جلوگیری شود.
۴.سعی کنید دستگاه را در یک سطح صاف و پایدار قرار دهید.
۵.اطمینان حاصل کنید در محلی که دستگاه قرار دارد، لغزش سطح موجب حرکت چرخ‌ها نشود یا به کمک مانعی از حرکت جلوگیری کنید.
۶.دقّت کنید که چرخ دنده‌ها روغن‌کاری شده باشند تا از فرسایش آنها جلوگیری شود.
۷.تمامی اجزای دستگاه را به صورت دوره‌ای بررسی کنید و از تمیزی و سالم بودن آنها مطمئن شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *