شیکر الک

/ / آزمایشگاه مقاومت مصالح و ژئوتکنیک, الک آزمایشگاهی, محصولات

شیکر الک در آزمایش الک و علّت استفاده از آن:

شیکر الک

از جمله اصلی ترین مشخّصات هر توده خاک، ابعاد سنگدانه ها و نحوه توزیع آن ها در کل توده است، چون اندازه دانه های خاک آشکارا بر رفتار خاک و ویژگی های مانند مقاومت برشی، تراکم پذیری، نفوذپذیری، حسّاسیت در مقابل یخ زدگی، خاصیّت مویینگی، استفاده خاک به عنوان فلیتر و زهکش سدهای خاکی و … تأثیر می گذارد. برای شناخت این شاخه اصلی، از دانه بندی خاک استفاده می شود. دانه بندی خاک از بخش های مهمّ مکانیک خاک و مهندسی پی است. دانه بندی خاک، تعیین دامنه اندازه ذرّات موجود در خاک و توزیع وزنی آنها است که بر حسب درصدی از وزن کل خشک خاک بیان می شود. معمولاً دو روش برای تعیین منحنی دانه بندی مورد استفاده قرار می گیرد:

(۱) آزمایش الک برای ذراتی با قطر بزرگتر از ۰.۰۷۵ میلی متر

(۲) آزمایش هیدرومتری برای ذراتی با قطر کوچکتر از ۰.۰۷۵ میلی متر.

آزمایش الک

( طبق استاندارد ASTM C 136 )  عبارت است از لرزاندن نمونه خاک بر روی یک سری الک که اندازه های آن به ترتیب از بالا به پایین کاهش می یابد. در واقع ابتدا خاک در کوره خشک می شود. سپس کلوخه های خاک کاملاً خرد می شوند. یک سری الک های استاندارد بر روی لرزاننده مکانیکی یا شیکر الک قرار داده می شوند.( لرزاندن الک ها را به کمک دست نیز میتوان انجام داد.) بعد از اتمام مرحله لرزاندن الک ها و عبور کامل خاک از آن ها، جرم خاک هایی که بر روی هر یک از الک ها باقی مانده، اندازه گیری می شود. نتایج آزمایش معمولاً بر حسب درصد وزنی خاک های عبوری از هر الک بیان می شود.

مشخّصات شیکر الک:

*مجموعه الک ها می توانند بر روی دستگاه نصب شوند.( دقّت شود که اندازه الک ها از بالا به پایین کاهش می یابد. )

*شیکر الک دارای موتوری لرزاننده است که با لرزش متناوبی خود و حرکت عمودی و افقی که ایجاد می کند، موادّ موجود در الک ها را نسبت به ریزی و درشتی سرند می کند و از انباشته شدن سنگدانه ها در هر سمت الک جلوگیری می کند.

*دارای تایمر ۱ ساعته

*دارای گیره برای محکم کردن الک ها

*ارتعاش مناسب

* رنگ بدنه الکتروستاتیک

استفاده از دستگاه شیکر الک:

پس از قرارگرفتن الک ها در دستگاه و ریختن خاک روی آنها، تایمر دستگاه روی ۱۵ دقیقه تنظیم شده و دکمه استارت را میزنیم و دستگاه شروع به لرزش می کند. بعد از اتمام زمان، دستگاه به طور خودکار خاموش می شود.

انواع شیکر الک برقی:

۱.شیکر الک برقی مکانیکی: حرکت این دستگاه توسط یک موتور الکتریکی انجام می شود. دوام و قدرت این نوع شیکرها از شیکرهای مغناطیسی و غیره بسیار بالاتر است. دارای تایمر و تحمّل وزنی حدود ۵۰ کیلوگرم.

۲. شیکر الک برقی مغناطیسی: این دستگاه به کمک آهنربا کار می کند. به گونه ای که با قطع و وصل شدن جریان آهنربا، لرزش ایجاد می شود. با تنظیم سرعت تناوب جریان، مقدار لرزش کم و یا زیاد می شود.

همینطور برای دیدن صفحه الک کلیک کنید

*** برای خرید این محصول با ما تماس بگیرید ***

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *